Nasze miejskie pasieki

Pasieka w Teatrze Wielkim Operze Narodowej

Duża część mojej pszczelej aktywności skupia się wokół prowadzenia miejskich pasiek na kilku dachach warszawskich budynków. Idea pszczelarstwa miejskiego w Warszawie zrodziła się w mojej głowie po lekturze publikacji na ten temat w branżowej prasie pszczelarskiej. Jak to zwykle jednak bywa od pomysłu do realizacji długa droga. Jednak jak to zwykle w życiu bywa jeśli ktoś czegoś bardzo chce to w końcu to zdobywa. 

Obecnie prowadzę sześć pasiek na terenie aglomeracji Warszawy. Poniżej kilka słów o każdej z nich.

Moja przygoda z pszczołami w Warszawie rozpoczęła się w kwietniu 2017 roku. Wiosną 2017 r. na dachu Teatru Wielkiego Opery Narodowej założyłem swoją pierwszą miejską pasiekę. Na jednym z dziedzińców Teatru Wielkiego Opery Narodowej zamieszkało pierwsze trzy rodziny pszczele. Pomimo dosyć trudnego sezonu 2017 r. udało nam się zebrać zaskakująco dużo miodu. Pszczela obecność w TW ON to już pełne 3 sezony. Warunki pracy w Teatrze są wyjątkowe. Nierzadko się bowiem zdarzają przeglądy w pasiece przy akompaniamencie Jeziora Łabędziego lub Dziadka do Orzechów.     

Jeśli macie ochotę spróbować operowego miodu to oczywiście jest on dostępny w teatralnym butiku. 

Bankowe pszczoły z Żubrem w tle

Z początkiem sezonu 2018 r. założyłem pasiekę na jednym z dachów kompleksu biurowego Lipowy Office Parki przy ulicy Żwirki i Wigury 31. Na dachu budynku, w którym swoją centrale ma Bank Pekao S.A. swój dom znalazło 10 rodzin pszczelich. Pasieka w Lipowy Office Park to miejsce, w którym pszczoły pracują bardzo wydajnie -jak to zwykle w banku bywa.  Pozyskałem szczególnie dużo  miodu z okolicznych lip oraz nawłoci z okolic parku Szczęśliwickiego. Pszczoły pracują na granicy Ochoty i Mokotowa w jednej z zieleńszej i bardziej zadrzewionej części Stolicy. 

Na dachu banku regularnie odbywają się spotkania w pasiece dedykowane wszystkim jego pracownikom. Podczas warsztatów razem z pracownikami robimy przeglądy i rozwiewamy wszystkie pszczele wątpliwości odpowiadając na każde miodowe pytanie. 

Miejska pasieka banku PEKAO SA

Miejska pasieka w Pruszkowie

Początek roku 2019 to pierwsza pasieka założona poza Warszawą. Miasto Pruszków okazało się naprawdę miastem przyjaznym pszczołom i jako jedno z działań wspierających populacje gatunku pszczoły miodnej podjęło decyzję o założeniu miejskiej pasieki. Wyjątkowe położenie pasieki i mała ilość pszczół w okolicy zaowocowała bardzo duża ilością zebranego miodu, głównie wielokwiatowego i lipowego. W pasiece pracuje na co dzień 8 rodzin pszczelich, które mieszkają na tyłach toru kolarskiego przy ulicy Andrzeja. 

W Pruszkowie prowadzimy również cykliczne warsztaty pszczelarskie oraz rokrocznie wspólnie z miastem organizujemy pikniki pszczelarskie. 

 Pszczoły na Skoroszach - Ursus

20190718_121708.jpg

Pasieka na osiedlu Słoneczne Skorosze to rezultat inicjatywy zarządu wspólnoty oraz dalsza owocna współpraca. Pasieka na dachu wspólnoty przy ulicy Tomcia Palucha powstała w połowie lipca 2019 roku. Składa się z 4 rodzin pszczelich. Pomimo stosunkowo późnego załączenia pasieki i utraty większej części sezonu 2019 pszczoły zebrały dosyć dużo miodu. Każda z rodzin zamieszkująca osiedle dostała słodki upominek w postaci słoika miodu zebranego w drugiej połowie lata z okolicznych roślin. 

Jestem pewien, że w sezonie 2020 pszczoły z Ursusa będą moim rekordzistkami na terenie Warszawy.

Pasieka na Skoroszach to taki prepilotarz tego co może się wydarzyć w przyszłości jako część większego  programu osiedla pokazowego Słoneczne Skorosze.  

Pasieka na dachu Zebra Tower -Metro Politechnika

Ostatnią pasieką założoną w 2019 roku jest ta na dachu 

wieżowca Zebra Tower. Na początku września zamieszkało na 18 piętrze 4 rodziny pszczele.  Jest on wyjątkowa z co najmniej kilku powodów. Pasieka ta jest położona najwyżej z wszystkich moich pasiek, pszczoły będą startować z wysokości 18 piętra tj około 50 metrów nad ziemią. Dodatkowo wyjątkowe są widoki z pasieczyska na całą Warszawę.

Copy of IMG_20191021_165908.jpg